Bardzo osobiste jaja

pisanki-w1

Kwiaty osobiście wyhodowane, jajka własnoręcznie ozdobione, przyjemnej drogi w labiryncie(precz z Ariadną!), a poza tym – życzę Wam  wszystkiego, co najlepsze – o inne nie warto się ubiegać ;)

Reklamy

Komentarzy 16 to “Bardzo osobiste jaja”

 1. Pruderia Says:

  Def… moje w tym roku wyszły w tym samym kolorze. Miałam sen – śniło mi się, że farbuję jajka w cebuli i wyjmuję wszystkie popękane.. ktoś zna się na interpretacji snów?
  Wyskrobałam je w ptaki, ale wszystkie już uległy przemianie… Twoje są śliczne. Masz jakąś kuleczkę do tego labiryntu?

 2. mniemanolog Says:

  Popękane jaja śnisz, coś Ci się wykluje, zadbaj o antykoncepcję;-)

 3. Pruderia Says:

  Mniemanologu, biorąc pod uwagę formy mojej płodności …. wolę poczekać na… jajeczkowanie : )))
  Pytałam def, o kuleczkę, bo tę nić już zdyskredytowałaś w poprzedniej notce, jako zwodniczą… a mnie się to kojarzy z taką zabawką dziecinną. Co to jedną zgubię, a drugą zepsuję.

 4. Telemach Says:

  Dużo dobrego, ciepła i spokoju. Ładne są.
  T.

 5. Torlin Says:

  O – ja bardzo przepraszam. Dlaczego precz z Ariadną? To jest takie nienowoczesne i niefeministyczne, że zakochana kobieta coś robi dla umiłowanego mężczyzny?

 6. Logos Amicus Says:

  Ab ovo.
  Jaja są par excellence samiczki.
  Tak było na początku, tak jest i teraz, i na wieki wieków…

  (Chcę tym samym zauważyć, że samiec zapożyczył sobie jaja od samiczki. I jeszcze się nimi szczyci :))

  PS. A może jednak jaja są wspólne?

 7. TadekKuranda Says:

  A ja ze wszystkiego robię jaja

 8. none Says:

  Dziękuje Def. Dużo uśmiechu i pogody ducha, na każdy dzień, nie tylko od święta.

 9. Sarna Says:

  Tadeuszu, skoro ze wszystkiego robisz jaja, więc pojmiesz i te:)
  Świetnie redagujesz tego blooga, wesołego po świętach i dalszych sukcesów:) Lubię Ciebie czytać :)), a dowcip świetnie współgra z moim poczuciem humoru, więc czekam na ciąg dalszy.
  pozdrawiam

 10. TadekKuranda Says:

  Sarenko, tylko bez jaj…. Blożek wysiaduje Def, a nie ja. Tak czy owak (ovo – łac. jajo) całusy w każdą Twoją literkę i dziękuję za szczególne wyróżnienie moich.

 11. TadekKuranda Says:

  Ja jestem tylko skromną pisanką Def, i tak sobie tu pisuję. Proszę mi nie zarzucać redakcji bloga ;)

 12. Wikipedia Says:

  Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami.

  Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji, co może potwierdzać jedną z teorii pochodzenia Słowian. Jeśli natomiast chodzi o ziemie polskie – najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek, gdzie odkryto pozostałości grodu słowiańskiego. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki powszechnie wykonuje się przed Wielkanocą, a także na coraz rzadziej obchodzone Jare Święto. Nie może ich zabraknąć wśród świątecznych pokarmów. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

  W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy:

  * Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:

  brązowy (rudy): łupiny cebuli
  czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
  żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
  fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy
  zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka
  różowy: sok z buraka

  * Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek.
  * Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny itp.
  * Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru
  * Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki i drapanki.

  Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Najstarsze polskie pisanki pochodzą z X wieku, ale prawdopodobnie zdobienie jaj znane było Słowianom wcześniej.
  Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, mężczyźnie wówczas nie wolno było wchodzić do izby. Jeśliby się tak zdarzyło, odczyniano urok, który intruz mógł rzucić na pisanki.
  Początkowo Kościół zabraniał jedzenia jajek w czasie Wielkanocy. Zakaz został cofnięty w XII wieku, konieczne jednak było odmówienie przed posiłkiem specjalnej modlitwy. Wynikało to z dążenia do rozdzielenia tradycji Kościoła od obrzędowości pogańskiego święta związanego z kultem zmarłych, w których jajko – początek nowego życia – odgrywało ważną rolę.

  Z tradycyjnych rosyjskich pisanek wywodzą się słynne jajka wielkanocne wykonywane w końcu XIX w.przez petersburskiego jubilera Petera Carla Fabergé. Jajka wykonywane z kamieni półszlachetnych, łączonymi z metalami szlachetnymi, zdobione technikami jubilerskimi były wykonywane początkowo wyłącznie dla rodziny cesarskiej. Później wykonywano je również dla innych dostojników, a także powstawały imitacje, wykonywane przez inne firmy.

  Innymi znanymi dziełami sztuki rosyjskiej wywodzącymi się z ludowych pisanek, są jajka, lub częściej ich drewniane imitacje, pokryte czarną laką i zdobione miniaturowym malarstwem temperowym. Tak zdobione jajka wykonywano początkowo w Paliechu, miejscowości o starych tradycjach pisania ikon, obecnie wzorują się na nich twórcy ludowi i profesjonalni artyści z różnych regionów.

  Obecnie uroczyste śniadanie w niedzielę wielkanocną poprzedza dzielenie się poświęconym jajkiem. Podobnie jak bożonarodzeniowy zwyczaj łamania się opłatkiem, jest wyrazem przyjaźni.

  Jedyne na świecie muzeum poświęcone wyłącznie pisankom istnieje w Kołomyi[potrzebne źródło]. W 2004 w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu otwarto stałą ekspozycję ponad 1000 pisanek pochodzących z prywatnej donacji[1].

 13. TadekKuranda Says:

  żeby nie było smutno to opowiem dowcip. Przynajmniej Sarna się ucieszy ;)

  Pewien rabin zmartwiony małą frekwencją wiernych na mszach przyczepił karteczkę na drzwiach do bożnicy z napisem: NIE CHODZIĆ NA MSZE TO TAKI SAM GRZECH JAK CUDZOŁOŻENIE – NIE MA RÓŻNICY!
  Następnego dnia znalazł się na tej karteczce czyjś dopisek: próbowałem jednego i drugiego – kolosalna różnica!

 14. TadekKuranda Says:

  Słuchajcie! Def ma deprechę, więc blog sie nie rozwija ale bądźcie cierpliwi, ruszy z lodami…. Kurczę, ale juz ruszyły. no to z lodami Pingwin.
  Kiedy zatrudniłem się jako lodziarz na plaży w Sopocie to najwięcej się nabiegałem bo wymyślałem wierszyki w celach marketingowych. Oto przykład najlepszego: Choć Herkules urwał łeb Hydrze to pierwszeństwa lodom Pingwin nie wydrze!
  Szły jak ta lala

 15. defendo Says:

  Tadeuszu Ossowiecki, a Ty skąd wiesz?
  Deprecha podobnie jak inspira – nachodzi mnie znienacka, nie racząc uprzedzić telefonicznie. Tym razem to chyba nie ona, ale w stan pewnego przygnębienia wprawił mnie skaner, który mnie zawiódł, wiosna, która uwodzi jeże i ślimaki, a mnie jakoś nie ma ochoty, prawie pusta skrzynka mailowa i świadomość własnej głupoty.
  Z tego wszystkiego chyba pójdę do jakiegoś salonu kosmetycznego, niech mnie do ludzi upodobnią, może ktoś wreszcie spojrzy na mnie tak, żeby mi dodać urody.
  Koty mają dobrze: albo uganiają się za kotkami, w końcu osiągając cel, choćby na dachu, albo śpią, zwinięte w kłębek – gdziekolwiek, albo mruczą, albo jedzą, albo filozofują. W kondukcie pogrzebowym , który mi się śni ,większość stanowią koty. Chcę kota!
  Nad kotami mam jedną tylko przewagę – one nie piją, ja mogę. A nawet powinnam… Herbatka nie rozwiąże problemów, wino – owszem. Jasne, że picie rujnuje zdrowie, ale po diabła mam brać zdrowie do grobu?
  W związku z powyższym jutro zamierzam nadużyć wina, zaprosiłam Wenę i Muza, może wpadną.
  Czasem śnię, że jestem jednorożcem, a gdy się budzę, nie wiem, czy jestem kobietą śniącą, że jest jednorożcem, czy jednorożcem śniącym, że jest kobietą.

 16. TadekKuranda Says:

  Def, mam coś na deprechę.

  Jaja
  Stanowią codzienny element naszej diety i nie od dziś są przedmiotem naukowych dyskusji na temat wpływu na zdrowie. Czy jaja mogą powodować choroby serca. Co tak naprawdę kryje się pod skorupką?

  Wartości odżywcze jajek

  Wartość energetyczna średniej wielkości jajka wynosi około 70 kalorii i stanowi 3% zapotrzebowania na energię dla dorosłego mężczyzny oraz 4% dla dorosłej kobiety. Ponadto jajka zawierają:

  * wysokowartościowe, łatwo przyswajalne białko – białko jaja zawiera wszystkie niezbędne do funkcjonowania organizmu aminokwasy m.in. aminokwasy egzogenne czyli takie, których organizm człowieka nie jest sam w stanie wytworzyć
  * lecytynę – ze względu na właściwości emulgujące nazywana jest „pogromcą tłuszczu”, zapobiega odkładaniu blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych, korzystnie wpływa na wątrobę)
  * barwniki – ksantofil i luteinę (ksantofil zapobiega osadzaniu się złogów na ścianach tętnic, luteina chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB)
  * cholinę – cholina jest niezbędna do produkcji związku odpowiadającego za przewodzenie bodźców w systemie nerwowym i mózgu, korzystnie wpływa na samopoczucie
  * witaminę A – niezbędna w zapobieganiu tzw. „kurzej ślepocie”, bierze udział w syntezie białek, lipidów oraz hormonów
  * witaminę E – witamina młodości, spowalnia proces starzenia komórek, niszczy wolne rodniki)
  * witaminę D – zapobiega krzywicy, pobudza wchłanianie wapnia i fosforu
  * witaminę B1(tiaminę) – przyspiesza gojenie się ran, zapobiega chorobie Beri-Beri
  * witaminę B2/ryboflamina (niezbędna w procesie metabolizmu węglowodanów, bierze udział w odbudowie uszkodzonych tkanek)
  * witaminę B3/niacyna (bierze udział w oddychaniu wewnątrzkomórkowym)
  * witaminę B5 (podnosi odporność organizmu na infekcje, odpowiada za spalanie węglowodanów i tłuszczy)
  * witaminę B6/pirodyksal (bierze udział w gospodarce aminokwasami i białkami)
  * witaminę B12 (bierze udział w tworzeniu DNA oraz odpowiada za rozwój komórek)
  * fosfor – wzmacnia kości i szkliwo zębów, jest ważnym składnikiem kwasu DNA i RNA
  * żelazo – zapobiega anemii, bierze udział w tworzeniu erytrocytów
  * cynk – jest mikroelementem niezbędnym dla prawidłowej przemiany materii, korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci
  * selen – zapobiega nowotworom, spowalnia proces starzenia się komórek

  Czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?

  W latach 70. naukowcy ustalili związek pomiędzy chorobami serca a wysokim stężeniem cholesterolu. Lekarze zaczęli masowo ostrzegać przed produktami bogatymi w tłuszcze m.in. żółtkiem jaja, które zawiera dużo cholesterolu. Ostrzeżenia dotyczące spożywania jajek oparto na logicznym, choć błędnym założeniu, że ilość cholesterolu w pokarmie przekłada się bezpośrednio na jego poziom we krwi. Dziś już wiadomo, że dla osób zdrowych (z unormowanym poziomem cholesterolu) ilość jedzonych jaj nie ma z tym nic wspólnego.. Zawartość cholesterolu we krwi zależy od genów, wagi, wieku, płci, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Według WHO zdrowe osoby mogą sobie pozwolić nawet na 10 jaj tygodniowo (łącznie z tymi zawartymi w ciastach, kotletach i makaronie). Prawdą jest, że żółtko jaja zawiera znaczną ilość tłuszczu, jednak większość to tłuszcze nienasycone o działaniu przeciwmiażdżycowym. Również zawarta w żółtku lecytyna wpływa na obniżenie poziomu tłuszczu w organizmie oraz wspomaga pracę wątroby.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: