Okno

okno2

Sfotografowałam to okno nieco kulawo, ale jest za wysoko, żeby móc bezpiecznie się tam wspiąć. Okno, które straciło swoją intymność. Nikt już przez nie nie patrzy – i patrzą wszyscy. Okno z gatunku  zjawisk koniecznych. Jak kultura mykeńska, zwoje z Qumran, „Fajdros”, Oniegin i Goethe. Jak to wszystko, o czym niby nie pamiętamy, ale co w każdej chwili może być przywołane.

Zamieniliśmy jaskinie na klatki w wieżowcach. Moralność nadal upada, a w oczach starszych młodsi wciąż są pokoleniem gorszym, nie wiadomo więc, skąd bierze się postęp. Na stosach spłonęła wiara, z popiołów wyłonił się Bóg, nie dla mnie. Proste równoległe splatają mi się w pętlę. Powalczę, chociaż nie wierzę, że stając na głowie mogę poczuć ciężar ziemi. Stojąc na nogach czuję jednak ciężar nieba.

Reklamy

Komentarzy 14 to “Okno”

 1. ja tu tylko sprzątam Says:

  Zostałem przywołany,
  na świat już zastany,

  Bogowie, Rodzice,
  Bóg, Ojciec,

  Uwięziony w konwenansach,
  nieporadnie próbuje się ich nauczyć,

  bez walki, konformistycznie,
  poddaje się lirycznie.

 2. mniemanolog Says:

  Niebo spada mi na głowę,świat wiruje. Ziemia nogi przyciąga nie pozwalając stóp od siebie oderwać.Szarpię je, ciągnę ociężałe, jak z ołowiu .Spocony budzę się. Spoglądam w okno, na szczęście to był tylko sen. Jeszcze sen…..

 3. stefan Says:

  Niebo jest lekkie jak puch łabędzi, ale aby go poczuć w ten sposób, trzeba klęknąć na ziemi, bo ona też klęczy. Ten zielony krzew czy drzewko to Twój wysłannik, który wspina się, aby patrzyć na to łabędzie niebo…Łabędź na stawie, w którym odbija się niebo, też jest niebieski.

 4. cogitomen Says:

  Jesień spływa łzami w martwe dłonie lata, kałuże liści. Świat na swój sposób rozprostowuje spływającymi strunami zmarszczone spojrzenie na wszystko człowieka wśród oparów jodłowych.
  Pozdrawiam ciepło c.

 5. cogitomen Says:

  Jesień spływa łzami w martwe dłonie lata, kałuże liści. Świat na swój sposób rozprostowuje spływającymi strunami zmarszczone spojrzenie na wszystko człowieka wśród oparów jodłowych.
  Pozdrawiam ciepło c.

 6. defendo Says:

  Sprzątaczu – zastajemy świat dobrze przygotowany na nasze nadejście i odejście. Nie poddam mu się. Nie temu światu. Owdowieje po mnie dom zaledwie. I tylko na chwilę.
  Dziękuję – spodobał mi się ten tekst :)

 7. defendo Says:

  Mniemanologu, to zawsze będzie sen tylko, wiem to na pewno. Tyle gorących życzeń zdrowia Ci wysyłam, że nie może być inaczej. Trzymaj się!

 8. defendo Says:

  Stefanie najmilszy, czarodzieju słowa, skąd wiedziałeś o łabędziu? Był tam, na niewielkim stawie. Prawdziwy, ogromny i nieskazitelnie biały. Piękno zaklęte w łukach i blasku.
  Najlżejszym niebem jest to, które sami tworzymy – sobie i innym.

 9. habodacious Says:

  Piękne w swojej prostocie. Może nawet nieświadomie poruszyłaś ważny temat – w codziennych przedmiotach, ich wyglądzie, upiększeniach odbija się natura człowieka, który je stworzył. Pierwszym symbolem naszej cywilizacji, jaki przychodzi na myśl, jest komputer, kalkulator, telewizor. Te przedmioty pracują tak skomplikowanie i niezrozumiale dla przeciętnego człowieka, że wręcz imitują życie, którego nam brakuje i sami w sobie go nie zauważamy. Tylko poczekać, aż zaczniesz fotografować kropki i kreski jak jakiś Cage.

 10. cogitomen Says:

  Jesień spływa łzami w martwe dłonie lata, kałuże liści. Świat na swój sposób rozprostowuje spływającymi strunami zmarszczone spojrzenie na wszystko człowieka wśród oparów jodłowych.
  Pozdrawiam ciepło c.

 11. ostoya Says:

  A co jest po drugiej stronie ? : -) Dla mnie wszystko, co tylko sobie wymarzę, wyobrażę ,,,,,, Pozdrawiam

 12. defendo Says:

  Habodaciousie, ostatnio fotografowałam… wodę, krople deszczu padające do granitowego zbiornika. Komputer, telewizor, telefon komórkowy – hmm.. środki komunikacji;)

 13. defendo Says:

  Cogitomenie – opary, uroczyska, mokradła, a gdzieniegdzie ognie św.Elma – lubię te klimaty:)

 14. defendo Says:

  Ostoyo, tam naprawdę jest wszystko, to okno otwarte na niebo;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: